EN

Премиерът Петков: България вече има алтернативно трасе за газ и това е начинът за истинска диверсификация

01.07.2022

„България вече има алтернативно трасе за газ и това е начинът за истинска диверсификация. Турски поток и други псевдодиверсификации нямат нищо общо с нея“, заяви министър-председателят Кирил Петков, който инспектира газовата връзка Гърция – България в района на Стара Загора.

 

Премиерът подчерта, че даденото обещание на 1 юли интерконекторът да бъде завършен физически е спазено и това е факт. Престоят само софтуеърни тестове, затова и другата седмица с министър-председателя на Гърция Кирякос Мицотакис ще дадем старт на газовата връзка като работещ и диверсифициращ проект, реализиран  в сътрудничество между двете държави, категоричен бе Кирил Петков.

 

Газовата връзка Гърция – България свързва газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп на България до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ. Проектът се реализира от съвместното дружество ICGB, в което с равни дялове участва българската държава през БЕХ, и гръцко-италианският акционер IGI Poseidon (с равно представителство на DEPA International Projects и Edison).

 

Газопроводът IGB e с обща дължина 182 км, повечето от които са на българска територия. Трасето на газопровода преминава през общините Стара Загора, Хасково, Димитровград и Кърджали, като осигурява възможност за газификация на всички населени места в района. Интерконекторът е от голямо значение не само за развитието на регионите, но и за енергийната независимост и сигурност на България. Проектът е в отлична синергия с други големи международни проекти като Трансадриатическия и Трансанадолския газопровод (TAP и TANAP), като и с планирани и вече съществуващи терминали на втечнен природен газ. IGB може да увеличи капацитета си за пренос на газ до 5 млрд.м3/година, включително предвид реализацията на планирания терминал за LNG до гръцкия град Александруполис, където българската държава вече е акционер с 20% дял.