EN

Премиерът Борисов на срещата от Процеса „Акаба“: Никога не е било по-важно целият свят да работи заедно, за да спрем кризата

02.09.2020

„Светът навлиза в опасен и нестабилен период. Учените предполагат, че вирусът може да остане с нас с години. Нашият призив е ясен – трябва да работим заедно“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в изказването си по време на виртуалната среща в рамките на Процеса „Акаба“. Процесът е иницииран през 2015 г. от краля на Йордания Абдулла Втори с цел укрепване на международното и регионалното сътрудничество срещу опасностите от тероризъм, радикализация и насилствен екстремизъм.

 

Във форума участват държавни и правителствени ръководители от страни като Индонезия, Филипините, Нигерия, Кения, представени на различни нива са също САЩ, Нидерландия, Южна Корея, Япония, Сингапур и др.

 

„Никога в историята на човечеството не е било по-важно целият свят да работи заедно, за да се справим с връхлитащата криза и да предотвратим разпространението на вируса“, акцентира българският министър-председател.

 

Борисов припомни, че само преди 2 дни в Словения управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева обяви 10% спад на БВП в световен мащаб. „Не сме имали такива проблеми след Голямата депресия - финансови, икономически и здравни едновременно“, изтъкна премиерът Борисов.

 

Акцент в изказването на министър-председателя бе приносът на Българското председателство на Съвета на ЕС за европейската перспектива на Западните Балкани. „Подкрепата, която България дава на Албания, на Република Северна Македония, на Босна и Херцеговина, на Сърбия и Косово за присъединяването към ЕС, а някои от държавите ние първи подкрепихме и за НАТО, е също много добра рецепта за общата борба срещу тероризма и екстремизма“, подчерта Борисов. Той изрази надежда, че след всяка една среща от  Процеса „Акаба“ държавите от инициативата ще излизат по-единни и по-силни като взаимодействието между тях ще бъде успешно надграждано.

 

„Необходими са спешни действия с цел изграждане на устойчивост“, подчерта премиерът Борисов. Той бе категоричен, че за да се справим с глобалните предизвикателства и последиците от пандемията както в краткосрочен, така и в дългосрочен план, се налага ефективно многостранно сътрудничество и солидарност между държавите.