Българско председателство на Съвета на Европейския съюз EN

ЦЕЦКА ЦАЧЕВА - Министър на правосъдието

Родена на 24 май 1958 година.


Тя е политик от ПП ГЕРБ, първата жена председател в историята на българския парламентаризъм. Председателствала 41-то и 43-то Народно събрание, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ в 42-то Народно събрание.

 

Образование: Магистър по право от Софийския университет „Св. Климент Охридски“

 

Юридически стаж: стажант съдия в Окръжен съд Плевен, юрисконсулт Общински народен съвет – Плевен, главен юрисконсулт Община Плевен, адвокат в Адвокатска колегия Плевен от 1 май 1992 г.

 

Цачева е Учредител на сдружение „Граждани за европейско развитие на България“ и Политическа партия ГЕРБ в Плевен. Тя е част от Управителния съвет на сдружение „Граждани за европейско развитие на България“ от 2008 г. Избрана е за общински съветник в Общински съвет Плевен от листата на ГЕРБ. Мажоритарен кандидат на ГЕРБ и водач на листата в 15 избирателен район –Плевен в изборите за 41-во Народно събрания.

 

Парламентарна дейност:

  • 43-то Народно събрание – председател на Народното събрание – 27.10.2014 – до 26.01.2017
  • Ръководител на Постоянната делегация на Народното събрание в Интерпарламентарния съюз
  • 42-то Народно събрание – зам.-председател на парламентарната група на ПП ГЕРБ ( 12.12.2013 -05.08.2014)
  • 11.09.2013 - 05.08.2014 – член на Комисията по енергетика
  • 11.09.2013 – 05.08.2014 – член на Комисията по правни въпроси
  • 11.09.2013 – 17.10.2013 - член на Временната комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс
  • 03.10.2013 – 16.07.2014 – зам.-ръководител на Делегацията в Интерпарламентарния съюз
  • 41-то Народно събрание – Председател на Народното събрание 14.07.2009 – 14.03.2013)
  • 04.09.2009 – 14.03.2013 – Ръководител на Постоянната делегация на Народното събрание в Интерпарламентарния съюз

 

Цачева е избрана за министър на правосъдието от Народното събрание на 4 май 2017 г.